Risto süda põksub juba pikemat aega efektiivse altruismi rütmis – nimelt on ta selle mõtteviisi n-ö maaletooja Eestis. Risto väärtushinnangud on paigas ning ta leiab, et raha või aja kulutamine teiste hüvanguks teeb õnnelikumaks kui nende kulutamine ainult enda jaoks. Uurisime, miks Risto elu ümber efektiivse altruismi keerleb.

Kuidas jõudsid efektiivse altruismini ja mida see sinu jaoks tähendab?

Avastasin efektiivse altruismi liikumise enda jaoks 80000hours.org veebilehe kaudu. See on portaal, mis pakub informatsiooni karjäärivaliku valimiseks, aga just sellest vaatenurgast, et maksimeerida oma karjääriga sotsiaalset mõju.

Enne selle veebilehe avastamist olin mitu aastat õppinud kriitilise mõtlemise ja teaduse kohta, eriti tervise- ja tunnetusteaduste kontekstis. Kriitiline mõtlemine ja globaalne empaatia olid minu jaoks juba oluliseks väärtuseks muutunud, nüüd sain lihtsalt teada, et need väärtused on võimalik kokku panna, et tegeleda efektiivse altruismiga.

Minu jaoks on efektiivne altruism oluline sellepärast, et ühiskondlik mõtlemine ja panustamine lisab minu elule väärtust ja tähendust. Tarbimiskeskne eluviis, kus tarbitakse lihtsalt tarbimise enda, mitte vajaduse pärast, ei paelu mind. Altruistlikul eluviisil on potentsiaali muuta paljude (nii inimeste, loomade kui ka tulevikuolendite) kogemust paremaks. Sellisel elul on minu meelest rohkem sisu.

Miks pole efektiivne altruism veel massidesse jõudnud? Mis seda takistab?

Oeh, see on väga raske küsimus. Kui sellele oleks hea vastus olemas, siis vist oleks efektiivsel altruismil palju lihtsam toetust leida.

Ühest küljest võiks ju öelda, et efektiivne altruism on rahvusvaheliselt juba üpris palju kandepinda leidnud, kui arvestada Bill ja Melinda Gates’i heategevust arenguriikides. Teisest küljest hinnatakse näiteks tehisintellekti ohtude uurimustöö, efektiivse altruismi propageerimise, globaalsete prioriteetide uurimustöö ja loomade tööstustalude probleemide rahastust hetkel üpris hüljatuks. Nende rahastus on vahemikus 1-100 miljonit dollarit. Arenguriikide tervishoidu kulutatakse aga mitusada triljonit dollarit.

Üheks oluliseks puudujäägiks efektiivse altruismi kommuunis on enda kommunikatsioonivõimekus. Üle maailma oleks vaja turundustaustaga inimesi, kes oskaks efektiivsest altruismist rääkida nii, et see sihtgruppi ka kõnetaks. Efektiivset altruismi on aga üpris keeruline seksikaks muuta, sest sellega tegelemine eeldab lisaks empaatiale ka oskust kalkuleerida ja analüüsida ning suunata oma jõupingutust valdkondadesse, mis esmapilgul võibolla emotsiooni ei tekita.

Miks peaks üldse annetamisega tegelema?

Paljudele ei meeldi see sõna „peaks“. Põhimõtteliselt ei käsi keegi teha midagi enamat kui seda, mida on seadustega määratletud. Seega on siiski inimeste enda teha, kas nad soovivad panustada rohkem, kui neilt nõutakse. Annetamise ja heategevusega tegelemiseks on siiski väga häid põhjuseid. Teaduskirjanduses on palju materjali sellest, et heategevusega tegelemine suurendab inimese enda heaolu ja õnnelikkust. On leitud ka seda, et raha kulutamine teistele toob kõrgema taseme õnnelikkust kui raha kulutamine iseendale.

Räägi endast veidi lähemalt ka – kes oled, mida vabal ajal teed, mida õpid, millest mõtled?

Ma olen üks Efektiivne Altruism Eesti eestvedajatest. Selle projekti ettevõtmisel juhindusin ideest, et kui aitan suurendada ühiskonnas teadlikkust efektiivsest altruismist, saan enda heategevuslikku mõju mitmekordistada. Näiteks kui üks inimene annetab 1000 € olulise probleemiga tegelemiseks, siis on tema mõju ainult see 1000 €. Kui aga see sama inimene veenaks 10 inimest annetama 1000 € olulise probleemiga tegelemiseks, siis tänu temale liiguks sellele probleemile 10000 € ehk ta mõju oleks 10 korda suurem kui ise otse annetades. Eestis on efektiivne altruism hetkel veel üpris esindamata ehk see on selge valdkond, kuhu saaks panustada, sest keegi teine ei ole hetkel veel panustanud ja ei pruugi seda teha nii pea, kui meie seda ei tee.

Lisaks efektiivse altruismiga tegelemisele õpin Tallinna Ülikoolis filosoofiat, aitan inimesi treeningute ja toitumisega Arctic Sport Clubis ning mu hobid on jõutreening, jalgpall ja sportlik vabavõitlus. Viimasteks huvitavateks tegemisteks võiks pidada San Franciscos ratsionaalsusseminaril ja Käärikul filosoofia aastakonverentsil käimist.