Kuidas annetada targalt?
Heategevuse eesmärk on teisi aidata. Targalt annetamine tähendab selle läbi mõtlemist, kuidas iga antud euro aitaks kõige rohkem.
Selle saavutamiseks oleme kokku pannud juhtnöörid, mida silmas pidada annetuste tegemisel.
1. Leia probleemvaldkond, mida toetada
Kõige pakilisemad probleemvaldkonnad on üldiselt:
- Laiaulatuslikud - need mõjutavad märkimisväärselt paljusid elusid
- Kõrvalejäetud - need vajavad võrreldes muude valdkondadega rohkem rahastamist ja toetust
- Lahendatavad - edusammude saavutamiseks on olemas selgeid ja tõestatud viise
2. Vali fond või heategevusorganisatsioon, mis selles valdkonnas töötab
Mõjusate organisatsioonide näitajad on:
- Tõenditel põhinev - kas on tõestatud, et sekkumine töötab?
- Kulutõhusus - kas ühe euro mõju on võimalikult suur?
- Arenguruum - kas lisarahastusega on midagi teha?
- Läbipaistvus - kas organisatsioon avalikustab oma töö ja tulemused?
Üldiselt soovitame annetada ekspertide juhitud fondidele konkreetsete heategevustorganisatsioonide asemel, sest nemad saavad annetused suunata sinna, kus ja millal seda kõige rohkem vaja on.
3. Vali tõhusad viisid annetamiseks
- Uuri, kas sinu tööandja pakub annetustele boonuseid.
- Tee püsiannetus, et ajapikku ei läheks annetamine meelest.
- Räägi inimestega, kes huvituvad samuti tõhusast heategevusest.
- Jaga tuttavatele, et annetad targalt.
Praktikas võib probleemvaldkonna valimine ning fondide ja heategevusorganisatsioonide hindamine võtta palju aega ja vaeva ning paljud annetajad ei suuda seda oma ajakavadesse mahutada. Aitamaks teil alustada, oleme koostanud nimekirja usaldusväärsetest ja kulutõhusatest fondidest ja heategevusorganisatsioonidest, mis tegelevad kõige pakilisemate probleemvaldkondadega.
Efektiivsetele heategevusorganisatsioonidele on võimalik tulumaksusoodustusega annetada Anneta Targalt platvormil.
Andmislubadus
Selleks, et ennast heategevusega siduda, tasub kaaluda andmislubaduse tegemist. Tuhanded inimesed on avalikult lubanud anda vähemalt 10% oma sissetulekust kõige mõjusamatele heategevusühingutele kuni pensionile minekuni.
Kui 10% annetamine ei ole Sinu jaoks jõukohane, siis on ka võimalik fikseeritud perioodiks valida endale sobiv protsent ja annetada see Sinu meelest kõige efektiivsematele heategevustele. Kui oled õpilane, siis võid vormistada andmislubaduse, millega annad 1% oma igakuistest sissetulekutest kõige efektiivsematele heategevustele.
Andmislubaduse tegemine aitab annetamisele tõsisemalt pühenduda. See suurendab eeldatavasti tõenäosust, et annetame järjepidevalt, teeme seda planeeritult, mõtestatult ja annetame rohkem. Samuti loob see võimaluse teiste annetajatega suhelda ja üksteist toetada. Ei maksa alahinnata kogukonna mõju laiemale ühiskonnale – see võib inspireerida ka teisi inimesi efektiivsemalt ja rohkem annetama.
Annetamine Eesti organisatsioonidele
Eestis ei ole efektiivset annetamist väga põhjalikult uuritud. Siiski on Eestis mitmeid vabaühendusi, kes tegutsevad mõjusates ja olulistes valdkondades.
Näiteks Nähtamatud Loomad tegeleb põllumajandusloomade kaitsega, Mondo tegeleb humanitaarabi ja arengukoostööga ning meie organisatsioon, Efektiivne Altruism Eesti tegeleb efektiivse altruismi edendamisega.
Kui tahad mõnele organisatsioonile annetada, aga ei leia internetist nende kohta piisavalt infot, saada organisatsioonile kiri ja küsi seda, mida teada soovid. Sa võid küsida näiteks, millised on organisatsiooni täpsed tegevused ja mida nad lisarahastusega teeksid.
Soovitame luua regulaarse annetamise harjumuse. Näiteks suuna oma annetused Anneta Targalt kaudu mõnda tõhusasse fondi või konkreetsele efektiivsele organisatsioonile, isegi kui annetus on vaid 10 eurot kuus. Kaalu ka võimalust andmislubadusega liituda.
Annetamine ei ole ainuke viis, kuidas head teha. Loe karjäärivõimaluste kohta meie karjääri lehelt.
Loe meie grupi tegemiste kohta ja pane end kirja vestlusele, kui soovid saada annetamisnõu ühelt meie vabatahtlikult.