Ratsionaalsus

Maris Salaga teaduslikust meetodist

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Maris Salaga, kes on lõpetanud kognitiivteaduste bakalaureuse Aarhusi ülikoolis Taanis ja jätkab seal sügisel magistrantuuris õpinguid samal erialal inseneeria kallakuga. Nad vestlesid teaduslikust meetodist, teaduse olulisusest maailma paremaks muutmiseks, teaduse halvast mõjust maailmale, potentsiaalikamatest erialadest maailma paremaks muutmiseks, teadusliku meetodi nõrkustest ja paljust muust.

Risto Uuk
29. juuni 2019

Tõenduspõhised nõuanded ükskõik millises töös edu saavutamiseks

Eneseabinõuanded ei tugine pahatihti mitte ühelegi tõendile. Mitu korda on sulle öeldud, et eesmärgi saavutamiseks tuleb mõelda positiivselt? See on ilmselt kõige levinum nõuanne, mida armastavad nii keskkooliõpetajad kui ka kuulsamad karjäärieksperdid. Selle nõuande põhiidee on see, et kui näed oma ideaalset tulevikku, jõuad sinna palju tõenäolisemalt.

Anna Leontjeva
17. aprill 2019

Taivo Pungasega enesearengust

Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Taivo Pungasega, kes on insener ja andmeteadlane Veriffis. Nad vestlesid üldiselt enesearengust, aga kitsamalt ratsionaalsusest, produktiivsuse strateegiatest, vaimsest tervisest, esinemishirmust, välismaal tippülikoolis õppimisest, eriala valimisest ja muust sellisest.

Risto Uuk
7. märts 2019

Miks on valdkonna valimisel kasulik jääda neutraalseks

Kõigi olendite kannatuste leevendamiseks paistab esmapilgul esmatähtsa eesmärgina farmiloomade heaolu propageerimine. Põhjalikum analüüs viitab aga sellele, et esmatähtsad võivad olla mitmed teisedki teemad. Lisaks farmiloomade heaolule on olulisel kohal ka metsloomade kannatused, tehisteadvus ning tulevikutehnoloogiate eetiline kasutamine. Prioriteete on aga keeruline seada, sest nii tulevased arengusuunad kui probleemide lahenduste võimalused on ebakindlad. Selle ebakindluse valguses tasub aktivismile läheneda üha neutraalsema hoiaku ning paindlikkusega. Järgnev arutelu annab ülevaate valdkonna-neutraalse (ingl cause-neutral) lähenemise olemusest ja selle kasust.

Helena Hanso
14. jaanuar 2019

Kuidas arutleda arukalt

Viimastel aastatel on järjest enam kõlama hakanud jutud ühiskonna polariseerumisest, avalikes debattides jääb silma vastastikune süüdistamine, ebameeldivate seisukohtade libauudisteks sildistamine ja muude emotsionaalsete retoorikavõtete aina tihedam kasutamine. Kuidas saaks aga erineva maailmavaatega oponendid arendada sisutihedat arutelu?

Carel Kuusk
18. september 2018

Kuidas teha head paremini?

21. sajandi filosoofia ja liikumine efektiivne altruism püüab maailma paremaks muuta selmet, lihtsalt filantroopide eneseuhkust upitada. Kasutades tõendeid ja mõistust koos empaatiaga, saab head teha paremini.

Risto Uuk
5. aprill 2018

Efektiivne altruism Kuku Raadios

Aprillis käis Risto Uuk, Efektiivne Altruism Eesti üks eestvedajatest, Kuku Raadio saates Ilmaparandaja rääkimas sellest, mis on efektiivne altruism ehk kuidas me saame kõige paremini ise head teha.

Risto Uuk
30. juuli 2017

Eestlased käivad San Franciscos ratsionaalsust õppimas

Mittetulundusühing Center for Applied Rationality (CFAR) koolitab ratsionaalsusseminaril ettevõtjaid, efektiivseid altruiste ja teisi ambitsioonikaid, analüütilisi ja praktilisi inimesi tehnikatega tõenäosus- ja otsustusteooriast ning tunnetusteadusest. Tartu ülikooli teaduskooli kommunikatsioonispetsialist Marek Järvik ütles ERR Novaatorile, et praeguseks on Eestist Jaan Tallinna stipendiumiga saadetud San Francisco seminaridele 57 inimest.

Risto Uuk
17. juuli 2017

Saame tuttavaks efektiivse altruismi fänni Taivoga

Andmeteadlane ja blogija Taivo Pungas on juba pikemat aega olnud kursis efektiivse altruismi liikumisega ning praktiseerib seda elustiili ka igapäevaselt. Uurisime, mida efektiivne altruism tema jaoks tähendab ja kuidas ta seda Eesti kontekstis mõtestab.

Helen Külaots
10. mai 2017