Holger Kiigega efektiivse altruismi filosoofiast ja vastuväidetest
Risto Uuk rääkis selles taskuhäälingu osas Holger Kiigega, kes on Tallinna Tehnikakõrgkooli filosoofia lektor ja Tallinna Ülikooli filosoofia doktorant. Nad vestlesid efektiivse altruismi filosoofiast ja liikumisest, efektiivsest altruismist kui tagajärje-eetikast, põhjustest efektiivse altruismiga tegelemiseks, võimalikest vastuväidetest efektiivsele altruismile ja ka sellest, kuidas karjääri läbi võimalikult palju head teha.
Kuidas targalt annetada
Eestis on keskmine brutokuupalk 2018. aasta lõpu seisuga ligikaudu 1300 eurot. Pärast makse jääb sellest kätte umbes tuhat eurot. See tähendab aastas ligikaudu 12 000 eurot sissetulekuid. Kui sellised andmed sisestada heategevusorganisatsiooni Giving What We Can veebilehele “Kui rikas ma olen?” kalkulaatorisse, selgub, et keskmine eestlane on maailmas 9% kõige rikkamate inimeste seas. Kui ta otsustaks annetada oma sissetulekust 10% heategevusele, jääks ta ikkagi 10% kõige rikkamate sekka.
Urmo Kübar: pensionifondi me ju ei vali tunde järgi, miks aga heategevust?
Heategevuse puhul sageli ratsionaalsust esimeseks ei seata. Arvatakse, et pole oluline, kuhu annetad, peaasi, et üldse annetad. Vabariigi Presidendi vabakonnanõunik Urmo Kübar nii ei arva.
Kuidas on õige elada utilitarismi järgi
Kuidas peaksin mina elama ja mida peaks ühiskond tegema? Nendele küsimustele vastab utilitarismi filosoofia üheselt: õige on teha seda, mis toob kõige rohkem kasu. Selleks on vaja hinnata tegude tagajärgi. Filosoofid Katarzyna de Lazari-Radek ja Peter Singer on kirjutanud kokkuvõtliku raamatu utilitarismist – filosoofiast, kuidas on õige elada.
Annetamine mõjusatele heategevustele
Iga päev surevad inimesed ravitavatesse haigustesse, kannatavad miljardid loomad tööstusfarmides ja meie planeedile on kõrged riskid tuumarelvade ning muude uute tehnoloogiate poolt – kõige selle taustal tundub väga oluline annetada võimalikult kõrge mõjuga heategevustele.Oletame, et Sul on sada eurot üle ja Sa mõtled, kuhu seda raha annetada, et selle annetuse mõju oleks maksimaalne. Siin on mõned küsimused, mida endalt küsida enne, kui otsustad, kellele annetuse teed:
Efektiivne Altruism Eesti video ja diskussiooni üritused
Efektiivne Altruism Eesti meeskond korraldab video ja diskussiooni üritusi erinevatel pakilistel ühiskonnateemadel. Siin on mõned videod efektiivse altruismi konverentsidelt välja toodud neile, kes ei ole osaleda saanud:
Kuidas teha head paremini?
21. sajandi filosoofia ja liikumine efektiivne altruism püüab maailma paremaks muuta selmet, lihtsalt filantroopide eneseuhkust upitada. Kasutades tõendeid ja mõistust koos empaatiaga, saab head teha paremini.
Efektiivne altruism Vikipeedias
Efektiivse altruismi info on nüüd Vikipeedias ka olemas. Kui keegi soovib parandada/toimetada/täiendada, siis see on väga teretulnud.
Efektiivne altruism Kuku Raadios
Aprillis käis Risto Uuk, Efektiivne Altruism Eesti üks eestvedajatest, Kuku Raadio saates Ilmaparandaja rääkimas sellest, mis on efektiivne altruism ehk kuidas me saame kõige paremini ise head teha.
Kes on efektiivsed altruistid ja kuidas nad maailma paremaks muudavad?
Tallinna ülikoolis toimus esimene avalik efektiivse altruismi üritus, mille korraldajad olid filosoofia, eesti filoloogia, kommunikatsiooni ja pedagoogika üliõpilased. Erialasid lõimiva uuenduse ehk ELU raames panime kokku meeskonna, et Eesti ühiskonnale efektiivset altruismi tutvustada. Aga mida see liikumine endast kujutab?